Site Loader

Program UNESCO czyli 2 w 1

Program UNESCO dwa w jednym przeznaczony jest dla tych którzy spędzając Indonezyjskie Wakacje na Bali, lub podczas pobytu w stołecznej Dżakarcie chcą w trakcie jednego dnia poznać i posmakować prawdziwej Jawy.

Pierwszym punktem programu jest świątynia sziwaistyczna Sambi Sari z charakterystyczna Lingą w jedynej swojej komnacie. Sambi Sari jest najpóźniej odkrytą z wszystkich jawajskich sanktuariów.

Z Sambi Sari szlak wiedzie do kolejnej buddyjskiej tym razem świątyni Sari. Położona niedaleko niezwykle barwnego meczetu świątynia z końca VIII wieku zachowała się w bardo dobrym stanie. Jej główna atrakcja są niezwykle ciekawe reliefy zewnętrzne.

Plaosan Lor z początku IX wieku do którego dotrzemy w następnej kolejności zyskuje ostatnio coraz większą popularność spośród zabytków położonych na całym płaskowyżu Sziwy. Plaosan Lor to dwie bliźniacze świątynie, przeznaczone pierwotnie prawdopodobnie dla mnichów oraz mniszek. Był to więc obok świątyni również monastyr. Plaosan Lor to jedyna obok Sari świątynia z dwupoziomowym wnętrzem.

Po kilku mniejszych kompleksach świątynnych czas na największą świątynie hinduistyczna na całym archipelagu. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO świątynia Prambanan, to tak naprawdę 3 oddzielne (Trisakti) sekwencje poświęcone świętej trójcy hinduizmu : Brahmie, Sziwie i Wisznu. Bóstwem nadrzędnym w przypadku Prambanan jest Sziwa, któremu zadedykowana jest centralna(największa) budowla sakralna na płaskowyżu.

Prambanan jest ostatnim elementem układanki z odwiedzanych podczas programu świątyń na płaskowyżu Sziwa. W centrum Yogyakarta znajduje się teren Pałacowy Kraton, który stanowi kolejny punkt eksploracji jawajskiej Yogyakarty. W najbliższej okolicy Pałacu Sułtana znajdują się malownicze ogrody i baseny panującej dynastii Hamengkubuwono czyli Taman Sari.

Po wyczerpującym przedpołudniu czas na typowo jawajski posiłek (kaczka po Jawajsku), po którym odjedziemy w kierunku centralnej części wyspy ku rzekom Progo i Elbo. Niedaleko miejscowości Magelang, położony jest najsłynniejszy jawajski – buddyjski złoty trójkąt.

Pierwszy wierzchołek tego trójkąta to Klasztor Mendut. Niewielki klasztor buddyjski zamieszkują mnisi opiekujący się tutejszymi świątyniami.

Obok klasztoru jedna z piękniejszych świątyń jakie znaleźć możemy na Jawie, pochodząca z VIII wieku Świątynia Mendut. Wewnątrz świątyni przepiękny posąg Buddy z litego bloku granitowego. To największa tego typu figura Buddy w tej części świata. Piękna „nepalska twarz” Buddy oraz aura komnaty w której posąg się znajduje urzekają.

Przedostatnim elementem Programu UNESCO jest maleńka świątynia Pawon. Odwiedziny w niej mają również swój symboliczny wymiar.1200 lat temu pielgrzymi buddyjscy w drodze do Borobudur zatrzymywali się w Pawon jako sanktuarium przedsionkowym przed kulminacja swojej pielgrzymiej drogi, co będzie dzisiaj i naszym udziałem.

Na zwieńczenie dnia pełnego ponadtysiącletniej historii jawy, prawdziwa perła w koronie Indonezyjskich zabytków. Drugi w dniu dzisiejszym skarb światowego dziedzictwa Unesco czyli Candi Borobudur. Największa świątynia buddyjska na świecie robi wrażenie na każdym, łącznie z tymi którzy mają już za sobą piramidy w Gizie, Machu Pichu czy kambodżańską Angkor Wat.

 

admin