Tanah Lot

|

Program Tanah Lot to kolejna dawka balijskiego hinduizmu w postaci kilku świątyń ważnych z religijnego punktu widzenia i spektakularnych dla odwiedzających turystów. To również piękne krajobrazy wewnątrz wyspy, pola ryżowe, jeziora i nie mniej piękne motyle w parku motyli.

XVII wieczna świątynia Taman Ayun (ogród Ayun) z miejscowości Mengwi jest prawdziwym rodzynkiem architektonicznym spośród świątyń na wyspie. Charakterystyczne rolowane ze słomy, wielopoziomowe dachy są jej znakiem rozpoznawczym. Plan architektoniczny świątyni utożsamia podobno hinduistyczne niebo.

Kolejnym punktem w trakcie realizacji programu jest świątynia nad jeziorem Bratan – Danau Bratan Temple. Jezioro Bratan jako jedyny zbiornik słodkowodny jest dla okolicznych mieszkańców obiektem kultu i szacunku. W górskiej miejscowości Bedugul na cyplu jeziora Bratan znajduje się malownicza siedemnastowieczna świątynia Ulu Danau Bratan. Sama miejscowość Bedugul jest również ważnym ośrodkiem turystycznym.

Jako że poruszamy się dzisiaj w terenie górskim łatwo podpatrzeć malownicze ryżowe pola uprawne. Tarasowe Padi jak nazywają Indonezyjczycy rosnący ryż jest jedną z wizytówek wakacyjnej wyspy Bali. Najpiękniejsze mijane dzisiaj tarasy odnajdziecie w miejscowości Jatiluwih.

Nie zawsze znaczenie religijne wiąże się z wielkością budowli sakralnych. Dowodem na potwierdzenie tej teorii jest niepozorna świątynia Luhur Batukaru. W dosłownym tłumaczeniu – Światynia Kamiennej skorupy Kokosa. Świątynia położona jest na malowniczych zboczach góry Batukaru (2276m). Według pobożnych Balijczyków tę druga pod względem wysokości górę na wyspie zamieszkuje Bóg Batukaru któremu poświęcona jest tutejsza budowla sakralna.

Dla chwili odmiany w trakcie zwiedzania hinduistycznych świątyń zabierzemy was teraz w świat motyli. Balijski Park Motyli jest największym tego typu obiektem w całej Azji. Park poszczycić się może wieloma niezwykle rzadkimi gatunkami złapanymi nie gdzie indziej jak właśnie w Indonezji. Wśród nich między innymi Motyl Ptasio Skrzydlaty (Bird Wing Butterfly).

Dzień zakończymy w najbardziej spektakularnej świątyni zachodzącego słońca na Bali, w kultowej świątyni na skale Tanah Lot. Świątynia jak się można domyśleć z jej usytuowania poświęcona jest bóstwom morskim. Świątynia wraz z otaczającym ją terenem to idealny dzień by refleksyjnie zakończyć kolejny dzień na wyspie Bogów.


,