TORAJA

|

Tana Toraja na wyspie Sulawesi znanej też w Polsce pod nazwą Celebes należy do rejonów owianych największą tajemnicą i niemniejszą mistyka. A wszystko to za sprawą niepowtarzalnych ceremonii pogrzebowych odbywających się często wiele lat po fizycznej śmierci grzebanej osoby. Ceremonie pogrzebowe na które rodzina zbiera pieniądze miesiącami a częściej wręcz latami, charakteryzują się masowym krwawym ofiarowaniem zwierząt. Najbardziej spektakularne z pogrzebów to dziesiątki bawołów i setki prosiąt składanych w rytualnej ofierze.

Dzień 1-szy

Wyprawę do Tana Toraja zaczynamy na lotnisku w Makassar skąd odbiera Was przewodnik z którym do pokonania macie ponad 300 kilometrów drogi na północ wyspy. Droga prowadzi przez malownicze tereny z polami ryżowymi i malowniczymi pagórkami. Połowa trasy to ciekawe architektonicznie domy grupy etnicznej Bugis. W połowie trasy lunch w nadmorskiej miejscowości Pare Pare. Potem wjeżdżamy już w góry, w których rozciąga się docelowa kraina Torajów. Po 9-ciu godzinach jazdy docieramy do największej miejscowości regionu Rantepao, które będzie naszą bazą wypadową na najbliższe dni. Jeżeli przylot do Makassar jest wcześnie rano, bądź zaczynamy program po nocy w hotelu w mieście, pierwszym miejscem gdzie się zatrzymamy będzie Bantimurung rozsławione ostatnio przez jaskinie na najstarszymi malowidłami odcisków dłoni jaskiniowców.

Dzień 2-gi

Rano początek eksploracji okolic Rantepao. Odwiedzicie między innymi wiszące groby w Kete Kesu, wioskę Marante z tradycyjnymi domami Tongkonan oraz góry z wiszącymi grobami Erong oraz Bori. Przed powrotem do hotelu zobaczycie jeszcze wioskę Pallawa słynąca z wielkich bawolich rogów umieszczanych przy wejściach do domów oraz osadę Sa’dan To’Barana specjalizującą się w wyrobie tradycyjnych tkanin.

Dzień 3-ci

Kolejny dzień w Krainie Toraja zaczniemy od zwiedzenia skalnych grobów zdobionych drewnianymi rzeźbami w jaskini Londa oraz Lemo a także grobów rodziny królewskiej w Suaya. Jednym z bardziej unikalnych elementów wycieczek szlakiem nekropolii Torajów są umieszczone w drzewach groby noworodków w Kambira a na koniec grobowce króla Sangalla. Wieczorem powrót na ostatni nocleg do Rantepao.

Dzień 4-ty

Po wymeldowaniu z hotelu odwrót w kierunku Makassar z ponowną wizytą na lunch w Pare Pare. Po dotarciu na lotnisko Hasanuddin wylot na Javę, Bali lub do innej destynacji. Jeżeli podczas pobytu w ziemi Torajów będzie się odbywał tradycyjny pogrzeb istnieje możliwość uczestnictwa w kilkugodzinnej niepowtarzalnej, krwawej ceremonii. Zważywszy, że lokalna społeczność liczy prawie 300 000 mieszkańców a czas pobytu w Rantepao do prawie 3 dni, prawdopodobieństwo trafienia jest stosunkowo duże.

,