Site Loader

Sumatra jest drugą co do powierzchni wyspą wpisaną w wielki archipelag Republika Indonezja. Obszar ponad 473 tysięcy km/2 czyni wyspę o połowę większą od Polski. Również jej niebagatelna populacja (50 milionów) plasuje ją na drugim miejscu w 240 milionowej Indonezji.

Położona w strefie równikowej Sumatra jest idealnym środowiskiem oraz domem dla dużej liczby endemicznych gatunków flory i fauny. Obok dzikich zwierząt, wyspa poszczycić się może także największym indonezyjskim jeziorem, unikalnymi etnicznie ludami zamieszkującymi wyspę Nias i mini archipelag Mentawai oraz kilkoma spektakularnymi wulkanami wpisanymi w indonezyjski pierścień ognia.

Sumatrę zamieszkuje kilkanaście grup etnicznych z których najciekawsze to hołdujący matriarchatowi Minangowie z okolic Padang, katoliccy Batakowie z rejonu Medan oraz żyjący w rytmie szariatu ortodoksyjni muzułmanie z prowincji Aceh na północnych rubieżach wyspy.

Do najciekawszych miejsc oraz zdarzeń jakie zobaczyć  można na Sumatrze należą :

„Słynący z niezwykle oryginalnej sztuki tatuażu Mentawajowie należą do ginących grup etnicznych Indonezji. Z pewnością obecna dekada stwarza jedną z ostatnich, jeśli nie ostatnią już okazję do spotkania tych wciąż dzikich ludzi twarzą w twarz”.

„Pałac Pagaruyung dumnych władców Minang  z Sumatry zachodniej to najbardziej spektakularne i imponujące osiągnięcie drewnianej architektury charakterystycznej dla regionu Padang” .

„Położone w górach niedaleko Padang miasto Bukittinggi to ulubiony cel dla turystów odwiedzających Sumatrę zachodnią. Najciekawsze punkty na mapie miasta to z pewnością wielki kanion, tunele japońskie z drugiej wojny światowej oraz przede wszystkim imponujący zegar Gadang w samym centrum górskiej miejscowości” .

„Południowe rejony wyspy i Parka Narodowy Way Kambas to jedyne miejsce, gdzie szczęśliwy bezkrwawy łowczy, może upolować fotografię nosorożca jawajskiego. Obok tygrysa sumatrzańskiego jest to gatunek najbardziej zagrożony całkowitym wyginięciem”.

„Położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Riau pochwalić się mogą jednymi z piękniejszych plaż w całym regionie. Aby wyciągnąć się w wygodnym leżaku na plaży wystarczy godzinny rejs wodolotem z zatłoczonego Singapuru”.

„Jednak główną atrakcją przyciągającą turystów na wysp Riau są luksusowe resorty golfowe na wyspie Bintang. Jakość spędzonego w nich czasu zaspokoi najbardziej wybredne turystyczne podniebienie”.

„Trzy godziny jazdy autobusem od największego miasta wyspy czyli Medan leży największe jezioro Indonezji. Toba wraz z wyspą Samosir i zamieszkującymi ją Batakami  obowiązkowo wpisać należy na sumatrzańską listę przebojów”.

„Północna Sumatra poszczycić się może kilkoma ciekawymi z architektonicznego punktu widzenia oraz absolutnie pięknymi meczetami. Wielki Meczet z Medan należy z pewnością do tych najpiękniejszych”.

„Niespełna dwie godziny jazdy samochodem od Medan, znajduje się najpopularniejszy Park Narodowy na całej Sumatrze. W górskim Bukit Lawang utworzono centrum przywracania naturze orangutanów, czyniąc z parku narodowego najlepszą i niepowtarzalną okazję na osobiste spotkanie z Człowiekiem Lasu”.

„W tej samej okolicy, obok orangutanów żyją również dzikie oraz hodowane słonie. A gdzie bardziej na miejscu będzie przejażdżka na słoniu sumatrzańskim ja nie na Sumarze właśnie?”

„Na północnym skraju wyspy rozciąga się górzysta prowincja Aceh. To jedyny w całej Indonezji okręg żyjący według prawa koranicznego. Aczinowie wywalczyli sobie autonomię po straszliwym tsunami jakie dotknęło prowincję przed 10 laty.”

„A na koniec wędrówki przez Sumatrę jej bezapelacyjna krawędź. Na samej północy wyspy na morzu Andamańskim leżu wysepka Weh . To prawdziwy raj dla wszystkich miłośników snorklingu, rajskich plaż i spokoju”.

admin