Site Loader

Wyspa Lombok leży w bezpośrednim sąsiedztwie popularnej wśród turystów Bali. Prom pasażerski pokonuję ten dystans w niespełna 6 godzin, natomiast szybką łodzią motorową przeskok z wyspy na wyspę zajmie jedyne 120 minut. Lombok jest najdalej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu Małych Wysp Sundajskich zwanych tutaj również jako Nusa Tenggara.

Lombok mimo, iż dzieli go od Bali jedynie wąska cieśnina, jest wyspą przyrodniczo z absolutnie innej bajki. Dzieje się tak za sprawą umownej linii Wallace’a, która przebiega wzdłuż cieśniny Lombok i tnie tę część globu na tę z fauną i florą typu azjatyckiego na jej na zachodzie i australijsko polinezyjską na wschodzie.

Lombok posiadający powierzchnię 4750 km/2 zamieszkuje ponad 3 miliony mieszkańców, należących do grupy etnicznej Sasaków. Sasakowie zaś mimo, iż de facto są muzułmanami, mogą się pochwalić własną endemiczną odmianą islamu. Wetu Telu o której mowa, wciąż praktykowane jest w kilku wioskach rozsianych po wulkanicznej wyspie.

Środkiem ciężkości wyspy jest święta góra Sasaków, wznoszący się ponad jeziorem wulkanicznym Segara Anak monumentalny wulkan Rinjani (3726 m.n.p.m.). Do najciekawszych miejsc na wyspie zaliczyć należy :

„Archipelag trzech małych wysepek Gili na północno zachodnich rubieżach Lombok był przed laty pierwszą bazą turystyczną, która wypromowała Lombok i jego rajskie plaże”.

„Głównym magnesem przyciągającym turystów na wspomniane już Gili Trawangan, Gili Nemo i Gili Air są obok pięknych plaż urocze rafy koralowe, zamieszkane przez tysiące kolorowych jak papugi ryb oraz dostojne płetwiaste żółwie morskie Penyu”.

 

„Lombok znajdował się w XVIII wieku pod panowaniem hinduistycznego królestwa z wyspy Bali. Dlatego też do dzisiaj 10 % jego mieszkańców jest wyznawcami balijskiej odmiany hinduizmu. Pozostawione przez okupantów świątynie są najciekawszymi atrakcjami  turystycznymi”.

 

„Do najciekawszych należą obiekty w pobliżu głównej siedziby administracyjnej prowincji, miasta Mataram. Eksplorując wyspę nie można ominąć prezentowanej na zdjęciu Meru oraz otaczanej największą czcią Lingsar”. 

„Inną budowlą sakralną o znacznie już mniejszej kubaturze, ale niesłychanie malowniczo położoną jest świątynia Batu Bolong czyli świątynia dziury w kamieniu. Przy sprzyjającej aurze modlący się pobożni hinduiści, widzą wyspę matkę czyli Bali” .

„Linia brzegowa wokół Lombok to wartość sama w sobie. Opływając wyspę dookoła można nacieszyć wzrok licznymi, iście niebiańskimi widokami”.

„Z uwagi na swój wciąż naturalny charakter, Lombok to najlepsza okazja by zboczyć ze szlaku i zrobić zakupy na licznych tradycyjnych bazarach i targowiskach”.

„Do najciekawszych i najbardziej spektakularnych targowisk należą bez wątpienia targi rybne czyli Pasar Ikan. Te robiące największe wrażenie znajdują się na południowym wybrzeżu w Ekas oraz Tajung Luar. Normą są na nich tuńczyki, rekiny, wielki płaszczki, marliny oraz mahi mahi”.

 

„Skoro jesteśmy już na południu wyspy obowiązkowo odwiedzić należy popularne wioski rdzennych mieszkańców Sasaków  Sade, wraz z sąsiednią Sukarara słyną z pięknych ręcznie tkanych ikatów”.

„W niedalekiej osadzie Rambitan wciąż można być naocznym świadkiem tradycyjnych sasackich pojedynków honorowych na drewniane kije”.

„W okolicy Rambitan znajduje się nietypowe miejsce kultu. Jest to Cmentarz Nyatoo na którym mieści się skromny grób pierwszego lombockiego Wali. Dla wyznawców Watu Telu miejsce to przesiąknięte jest do cna głębokim mistycyzmem.”

„Wyspa Lombok słynie w Indonezji oraz daleko poza jej granicami z pereł morskich. Farmy pereł to obowiązkowy punt programu podczas wycieczek po wyspie”.

„Dla wielu turystów decydujących się na wakacje na Lombok oznacza to przede wszystkim rajskie plaże oraz najlepszy w Indonezji surfing. Najciekawsze spoty do uprawiania tej ekstremalnej dyscypliny sportu znajdują się w okolicy miejscowości Kute Lombok”.

„Po koniec wycieczki po Lombok jego serce które bije gdzieś w głębi magicznej góry Rinjani. Prawie 4000 metrów nad poziomem morza czyni ją obiektem cichych westchnień oraz pożądania wszystkich tych którzy kochają górskie trekkingi”.

„No i Cidomo bez którego Lombok nie istnieje tak jak nie istniał by bez góry Rinjani. Ten endemiczny na Lombok oraz Sumbawa środek transportu jest wszechobecny i obowiązkowy do zaliczenia”.

admin