Kulturalny Lombok

|

Program kulturalny Lombok poprowadzi na południe wyspy gdzie spotkać można na wyciągnięcie ręki słynne w całej Indonezji wyroby ceramiczne oraz barwne sarongi i ikaty. Południe to również liczne i najpiękniejsze plaże na całej wyspie.

Dzień zaczyna się w Ampenan, najstarszej dzielnicy Mataram. To te część miasta upodobali sobie holenderscy kolonizatorzy na budowę swojego portu. Pokolonialne domy wciąż ma w sobie europejski posmak. 

Z Ampenan podróż na południe w kierunku Banyumulek. To najbardziej znana osada garncarska na wyspie. Ceramika z Lomboku jest znana i ceniona za swoja oryginalność i wzornictwo. Możliwość bezpośredniej obserwacji ciekawego procesu wytwarzania glinianego rękodzieła. 

Z Banyumulek szlak powiedzie dalej na południe w kierunku osady Sukarara. Ta niewielka wioska, również stanowi istotny punkt na rękodzielniczej mapie Lomboku. Sukarara słynie z tkactwa uprawianego z pokolenia na pokolenie przez większość Sasackich kobiet. Ikaty z Lombok są prawdziwymi rarytasami wśród koneserów. 

Po odwiedzinach w Sukarara wyjazd w kierunku położonych niedaleko dwóch ważnych osad Sasaków z południowej części Lombok. Najpierw wizyta w niewielkiej osadzie Rambitan. W Rambitan znaleźć można między innymi spichlerze o charakterystycznych dla wyspy dachach.

Druga osada Sasaków w okolicy to wioska wyznawców watutelu Sade. W Sade czas się zatrzymał. Mieszkający we wsi ludzie żyją z wyrobu pięknych wielobarwnych sarongów oraz uprawy roli. Charakterystyczne domy Sasaków i odrestaurowany ostatnio stary drewniany meczet są prawdziwymi ozdobami Sade.

Z Sade do południowych rubieży wyspy został już przysłowiowy skok. Dzień zakończy się w turystycznej miejscowości Kuta odwiedzinami pięknej plaży w zatoce Aan lub opcjonalnie na plaży dla surferów Seger.

Ostatnim akordem programu kulturalnego jest sasacka obiadokolacja.

,