Site Loader

Stołeczna wyspa Republiki Indonezji mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów ( 126 700 km/2) posiada najliczniejszą ze wszystkich wysp populację. Szacuje się iż na Jawie mieszka obecnie ponad 130 milionów osób. Jawa to zarówno centrum administracyjne Państwa, kulturalna i historyczna  kolebka Indonezyjczyków oraz główny węzeł komunikacyjny archipelagu.

Poza tym Jawa to przede wszystkim idealne miejsce na wakacje. Od Parków Narodowych poprzez najstarsze i najważniejsze zabytki Indonezji po liczne urzekające i aktywne stożki wulkaniczne. Jawa może zachwycić i oczarować swoim klimatem i unikalnym charakterem mieszkańców.

Jawę zamieszkuje kilka grup etnicznych posiadających odrębną kulturę oraz język. Na zachodzie w  okolicy miasta Bandung mieszkają Sundajczycy. Dżakarta i jej okolice to dom rodzinny dla niewielkiej grupy Betawi a centrum i wschód wyspy zamieszkują Jawajczycy. Na wyspie Madura na północnym wschodzie mieszka z kolei specyficzna grupa etniczna Madurów.

Odwiedzając Jawę warto wpisać na listę życzeń następujące punkty programu :

„Najbardziej znany wulkan Indonezji Krakatau znajduje się na północno zachodnich rubieżach wyspy. Oddalony od Dżakarty o niespełna 2 godziny jazdy wart jest turystycznego grzechu”

„Dwudziestomilionowa stolica Indonezji mimo stricte azjatyckiego chaosu i  permanentnych korków na kilka perełek na swym firmamencie. Jedną z nich jest z pewnością stare miasto i port Sunda Kelapa”

„Wielki Meczet w podstołecznym Depok przypomina opowieści z 1000 i Jednej nocy”

„Kompleks staro jawajskich świątyń hinduistycznych Gedong Songo niedaleko Semarang to idealne miejsce na górski trekking połączony z lekcją historii”

„Mini archipelag rajskich wysepek Karimunjawa oddalony o nioespełna 2 godziny od Semarang lub Jepara to idealne miesce na udany snorkeling i najlepszy oddech od cywilizacji”

„Położona w Yogyakarcie, stolicy kulturalnej Indonezji świątynia hinduistyczna Prambanan wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO”

„Również niedaleko Yogyakarta znajduje się monumentalne Borobudur. To największa świątynia buddyjska na ziemi. Absolutnie obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty eksploratora”

 „Park narodowy Bromo Semeru to przede wszystkim księżycowe krajobrazy upstrzone szczytami wulkanów. Trekking na szczyt aktywnego krateru Bromo jest wartością samą w sobie”

„Ostatni obowiązkowy do zaliczenia wulkan Jawy to Kawah Ijen. Kopalna siarki położona w kraterze wulkanu to najbardziej spektakularny widok pod słońcem, a pracę wykonywaną przez górników można zaliczyć do sportów ekstremalnych”

admin