Site Loader

Indonezja, największe państwo wyspiarskie błękitnej planety rozlokowane jest w trzech strefach czasowych. W okresie letnim dzieli ją od Polski kolejno godzin : 5 (Sumatra + Jawa), 6 (Bali + Lombok + Komodo) 7 ( Papua + część Moluków).

W okresie zimowym dochodzi jeszcze jedna dodatkowa godzina, ponieważ mieszkańcy Archipelagu nie przestawiają zegara jak to czynią Europejczycy.

Obecnie trawa debaty publiczna czy nie „ułatwić” życia mieszkańcom a przede wszystkim odwiedzającym Indonezję turystom i nie spłaszczyć czasu do jednej tylko strefy.

Jak to w debatach bywa, są głosy za ale są i nie mniej liczne głosy przeciwko takim rozwiązaniom. Były vice prezydent Indonezji Jusuf Kalla jest głównym orędownikiem utrzymania obecnego stanu. Twierdzi, iż zmiana wprowadziłaby poważne zaburzenia w przyzwyczajeniach i trybie dnia mieszkańców Archipelagu.

Zwolennicy zmian twierdzą natomiast, iż unifikacja czasowa pomoże wschodnim rubieżom w lepszej komunikacji z jawajskim centrum dowodzenia.

Wszystkim turystom z Polski spędzającym wakacje w Indonezji nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać na ostateczny werdykt stosując w między czasie obowiązujący obecnie rozkład stref czasowych.

admin