Site Loader

Sulawesi znana w Polsce również jako Celebes, jest czwartą co do wielkości wyspą Republiki Indonezji i jedenasta wyspą naszej niebieskiej planety. Nie wypada więc przejść obok niej obojętnie.

Sulawesi może się również poszczycić najbardziej rozbudowaną linią brzegową spośród wysp archipelagu Indonezji. Powierzchnie 175 000 km/2 zamieszkuje niespełna 18 milionów mieszkańców, których większość to podobnie jak w całej Indonezji Sunnici.

Największe miasta położone są na przeciwległych krańcach wyspy. Nad jej południem króluje dwumilionowy portowy Makassar, na północnym skraju przewodzi półmilionowe Manado. Wyspa podobnie jak i cała Indonezja ma charakter zdecydowanie górzysty (wulkaniczny) z najwyższym szczytem Rantemario 3478 m.n.p.m.

Sulawesi przyciąga turystów górami, pięknymi plażami i jednymi z piękniejszych raf koralowych w całej Indonezji. Sulawesi to również, a może nawet i przede wszystkim magiczna górska kraina Toraja i jej nie mniej intrygujący mieszkańcy.

Umowną bramą do Celebesu, przez którą wjeżdża większość Turystów pragnących eksplorować wyspę jest Port Makassar. Miasto podobne do innych indonezyjskich molochów ma jednak swój unikalny klimat. Tworzy go z całą pewnością holenderski fort wojskowy Rotterdam i logotyp miasta Pantai Losari (Plaża Losari).

Pantai Losari to również najlepsze miejsce by rozpocząć piesze wędrówki po mieście, lub wypłynąć na leżącą tuż tuż wysepkę Samalona, posiadającą niewielkie acz ciekawe rafy koralowe, dostępne dla każdego amatora podwodnej przygody.  

Makassar oraz cały Celebes południowy zamieszkują dwie duże grupy etniczne. Makassarowie oraz Bugisi. Ci drudzy słyną w całej Azji Południowo Wschodniej z budowy wielkich drewnianych lodzi Pinisi. Miejski port Paotere to najlepsze miejsce by przyjrzeć się z bliska tym majestatycznym łodziom. To dzięki nim Indonezja posiada najliczniejszą flotę drewnianych łodzi handlowych na świecie.

 

Jadąc na północ wyspy, droga pnie się coraz bardziej pod górę a krajobraz staje się coraz bardziej urozmaicony. Bantimurung to najbardziej popularny na Sulawesi południowej  park motyli.

 Z gór spływają wodospady w których można skutecznie ochłodzić rozgrzane słońcem Makassaru ciało obserwując niekwestionowane piękno tutejszej przyrody.

Zwłaszcza w okresie pory deszczowej park mieni się kolorowymi niczym fruwające dookoła motyle, dziko rosnącymi egzotycznymi kwiatami jak chociażby dominujące hibiskusy.

Ziemie na północ od Makassar wzdłuż obu linii brzegowych wyspy, po Palopo a nawet i dalej na wschodzie i Mamuju na zachodzie, zamieszkują najlepsi żeglarze Indonezji czyli Bugisi. Ich charakterystyczne drewniane domy na palach są stałym elementem krajobrazy.

Większe ośrodki miejskie Bugisów w drodze do terenów górskich zamieszkanych przez Torajów, upstrzone są setkami mniej lub bardziej imponujących meczetów. Bugisi obok sumatrzańskich Aczinów uchodzą za jedną z bardziej ortodoksyjnych grup etnicznych na archipelagu.

Położone w środku Celebesu Rantepao jest niekwestionowana stolicą najbardziej interesującego regionu na wyspie. W centrum miasta stoi pomnik w kształcie domu Torajów, by nikt z odwiedzających nie miał wątpliwości gdzie się znajduje.

To co głównie przyciąga turystów w rejon Toraja to przede wszystkim nietypowe ceremonie pogrzebowe w których uczestniczą tysiące osób, zabija się setki świń i dziesiątki bawołów, by pochować zmarłego przed laty członka rodziny.

Rozsiane po górskich wioskach nekropolie Torajów charakteryzują się wydrążonymi w skałach miejscami spoczynku, przed którymi Rodziny ustawiają kultowe lalki Tao Tao,  symbolizujące podobizny zmarłych krewnych.

Innym elektryzującym turystów zwyczajem i miejscem kultu Górali Toraja są wydrążone w wielkich drzewach miejsca spoczynku niemowląt. Torajowie mimo iż są formalnie Katolikami, wciąż zachowują w życiu codziennym wiele animistycznych elementów wierzeń swoich przodków.

Przemierzając całą środkową część Celebesu zamieszkałą przez ludy Toraja towarzyszą nam jedne z najbardziej charakterystycznych architektonicznie w całej Indonezji domy i spichlerze na ryż.

Ryż jest główną uprawą górzystych pól na Sulawesi. Sprzyjające warunki pogodowe i szybka wegetacja, pozwalające na zbiory 3 razy w ciągu roku czynią pola ryzowe trwałym elementem krajobrazu całej wyspy.

Podobnie jak tarasy ryzowe, trwałym elementem krajobrazu Celebesu, czy to w górach koło Rantepao czy innych regionach wyspy są silne i majestatyczne bawoły.

Drugim najistotniejszym miastem wyspy jest wielokulturowe jak również wieloreligijne Manado. W mieście jest wiele kościołów, świątyń buddyjskich, chińskich jak chociażby Ban Hin Kiong oraz hinduistycznych.

Ale Manado to głównie port tranzytowy dla wszystkich zmierzających do podwodnego raju w Parku Bunaken. Obok Bunaken Celebes poszczycić się może jeszcze trzema innymi perełkami dla amatorów podmorskich wrażeń. Z Kendari najbliżej jest do Parku Wakatobi a z Gorontalo na rajskie wyspy Togiany. Z Makassaru od którego zaczęliśmy naszą podróż po Sulawesi, można dopłynąć do urzekającego pięknem Parku Narodowego Taka Bonerate.

admin