Site Loader

Bali wpisane jest na mapie Indonezji pomiędzy stołeczną wyspę Jawę na zachodzie i archipelag małych wysp sundajskich na wschodzie. Wyspa bogów jest jedną z terytorialnie mniejszych z pośród „istotnych” składowych całej republiki. Swoje niewiele ponad 5600 km/2  oraz niespełna 3,5 miliona rdzennych mieszkańców uczyniła jednak najbardziej znanym kawałkiem kraju i przede wszystkim jego wizytówką eksportową i turystycznym logotypem.

Stało się tak za sprawą specyficznej religii panującej na niewielkiej wysepce. Tutejsza endemiczna odmiana hinduizmu, dryfująca na ocenie islamu jakim jest w dużej części Indonezja , sprawia iż życie nocne na wyspie jest znacznie bardziej liberalne a lokalna społeczność z radością przyjmuje miliony rządnych zabawy turystów zagranicznych.

Jeżeli dodamy do tego ładne plaże, dobrze funkcjonujące resorty turystyczne, doskonałą infrastrukturę i gwarancję na dobrą pogodę przez prawie cały rok, otrzymamy efekt piorunujący, któremu trudno się oprzeć podczas wakacyjnej eksploracji wielkiej Indonezji. Sympatyczni Balijczycy witają Przyjezdnych zwrotem „Om Swastiastu” co w wolnym tłumaczeniu znaczy „witaj w pokoju” i niech tak pozostanie podczas waszej wizyty na wyspie.

Do najciekawszych miejsc godnych odwiedzin podczas wakacji na rajskiej wyspie należą z pewnością :

„Polowania z aparatem fotograficznym na delfiny butlonose  w okolicy miejscowości Lovina na północnym wybrzeżu wyspy”

„Malowniczo położony, nad jeziorem Batur, wulkan (1717m.n.p.m.) o tej samej nazwie. Najciekawsze krajobrazy gwarantuje podjazd od strony wioski Kintamani”

„Świątynia świętych źródeł Tirta Empul  położona jest w okolicach miejscowości Ubud. Tutaj jak nigdzie indziej bardzo często spotkać można rozmodlone tłumy pobożnych Balijczyków, zdające się nie zwracać uwagi na przemykających bokami turystów”

„Również w okolicach Ubud znajdują się najbardziej spektakularne tarasy ryżowe Tegalalang. To właśnie one zostały wpisane dwa lata temu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„Wyspa żółwi w Tanjung Benoa to obok parku ptaków, ogrodów botanicznych i safari najlepsze miejsce na spotkanie ‘oko w oko’ z indonezyjskimi zwierzakami”

„Położona na niewielkiej wysepce, odsłanianej tylko w czasie odpływów, świątynia Tanah Lot to jeden z ulubionych targetów  turystycznych”

„Odwiedzając Tanah Lot warto zajrzeć do niezwykle ciekawej z architektonicznego punktu widzenia niewielkiej Taman Ayun. Taką mnogością ‘grzybkowatych dachów’ ze słomy nie może się pochwalić żadna inna świątynia na Bali”

„Skoro już jesteśmy przy balijskich świątyniach nie mogło zabraknąć Besakih, zwanej również Świątynią Matką. Położony u podnóża wulkanu Agung (3142 m.n.p.m.) kompleks sakralny jest jedynym obiektem architektonicznym wpisanym na listę Unesco na wyspie Bali.

„Będąc na Bali nie można przejść obojętnie obok balijskiej kultury, zwyczajów oraz przede wszystkim sztuki. Najlepszą okazją na spotkanie z tą ostatnią jest spektakl tańca Kecak połączonego w kolorowej choreografii z elementami epopei Ramayana.

„No a skoro Bali to nie można zapomnieć o popularnej miejscowości Kuta i setkach surferów czekających na swoją falę. To jak twierdzą fachowcy idealne miejsce by zacząć swoją przygodę z deską surfingową”

admin