Mistyczne Mataram

|

Lombok pomimo iż jest wyspa na wskroś muzułmańską posiada niewielką społeczność hinduistyczna. Hinduiści z Lombok to potomkowie Balijczyków którzy panowali na wyspie w XVII i XVIII wieku. Pomimo iż mieszkańcy wyspy nazywają Lombok wyspa tysiąca meczetów, turyści z dużym upodobaniem odwiedzają tutejsze świątynie hinduistyczne.

Wczesnym rankiem odwiedziny w pięknie położonej świątynia Batu Bolong. Ta niewielka budowla sakralna zbudowana na skale wychodzącej w morze ma prawdziwy i niepowtarzalny urok. Szczególnie przy pięknej pogodzie kiedy na horyzoncie widać majacząca wyspę bogów Bali.

Niedaleko Batu Bolong zaczynają się rubieże stolicy wyspy Mataram. Pierwsza dzielnica Ampenan posiada klasyczne lokalne targowisko na którym okoliczni Sasakowie sprzedają swoje zbiory, połowy a także przysłowiowe mydło i powidło. Krótki spacer po targowisku i zakupienie owoców tropikalnych w zależności od sezonu. Rambutany, Sirikaja, Mangis, Durian.

Z Ampenan wyruszamy na podbój świątyń Lomboku. Na pierwszy ogień świątynia Meru. Nazwa XVIII wiecznej świątyni pochodzi od rdzawo czerwonego koloru cegieł z jakich jest wykonana.

Po zwiedzeniu Meru przejazd do kolejnej świątyni stanowiącej jak wiele obiektów świątynnych na Lombok, kompleks świątynno ogrodowy. Taman Mayura w dosłownym tłumaczeniu nie oznacza nic więcej jak właśnie Ogród Mayura. Klasyczne dla Balijczyków konstrukcje dachu przywodzą na myśl między innymi świątynie Ayun.

Taman Narmada to kolejny XVIII wieczny królewski kompleks ogrodowo świątynny. Ma on jednak o tyle największe znaczenie, iż jest utożsamiany ze święta górą Sasaków, „wyrastającym” na środku wyspy wulkanem Rinjani. Baseny wokół świątyni symbolizują górskie jezioro Segara Anak.

Jedną z najbardziej specyficznych świątyń na wyspie jest Pura Lingsar. Ta malowniczo położona świątynia słynie z tajemniczych basenów i nie mniej tajemniczych wielkich ryb dokarmianych przez ich lokalna „zaklinaczkę” Specyfika Lingsar polega również na tym iż jako jedyna z ważnych świątyń służy miejscowym hinduistom oraz wyznawcą lokalnej odmiany islamu watutelu. 

Ostatnim punktem programu Mistyczne Mataram jest wizyta w wiosce Kayang Bayan słynnej z wytwarzanego w niej rękodzieła. To najlepszy moment by dzień zakończyć zakupem oryginalnej pamiątki wspierając przy tym skromnie żyjących lokalnych wytwórców.  

,